راهنمای جامع خرید دستگاه CNC چوب

راهنمای جامع خرید دستگاه CNC چوب

راهنمای جامع خرید دستگاه CNC چوب

دستگاه های سی ان سی ( CNC machine) سری پیشرفته ای از دستگاه های دستی قدیمی می باشند که قابلیت برنامه پذیری توسط کامپیوتر را دارا می باشند . امروزه دستگاه های سی ان سی ( cnc machines) در صنایع مختلفی ، کاربرد های متفاوت دارد که البته از اشاره بدان ها از حوصله ی این بحث خارج است .در این مقاله قصد بر این داریم به صورت کاملا کاربردی توصیفی از دستگاه های سی ان سی و کیفیت دستگاه های سی ان سی در بازار و قیمت دستگاه های CNC  داشته باشیم و راهنمایی باشیم در جهت خریدی بهتر ….

راهنمای خرید دستگاه سی ان سی چوب (دستگاه CNC چوب )

فاکتور های کلی خرید دستگاه CNC چوب

در خرید یک دستگاه سی ان سی چوب (دستگاه CNC چوب ) فاکتور هایی هستند که برای خریدار ارزش بالایی دارند که در زیر بدان ها اشاره می کنیم

۱- قیمت دستگاه سی ان سی چوب (دستگاه CNC چوب ) : قیمت تمام شده ی دستگاه cnc چوبدر موارد زیادی مهمترین فاکتور قابل توجه برای بسیاری از خریداران دستگاه های سی ان سی چوب می باشد . و متاسفانه این فاکتور در مواردی می تواند تا جایی مهم واقع شود که فاکتور های دیگر را قربانی خود کند

۲- کیفیت و دقت کاری دستگاه سی ان سی چوب (دستگاه CNC چوب )کیفیت دستگاه های سی ان سیچوب فاکتوری است که از دید فنی و منطق به مراتب مهم تر از فاکتور قیمت می باشد. چرا که هیچ کس برای تنوع و تفریح ، ملیون ها تومان از سرمایه ی خود را که سالیان متمادی برای بدست آوردن آن وقت صرف کرده صرف خرید یک دستگاه سی ان سی ( که البته اگر قابل استفاده نباشد صرفا آهن پاره ای بیش نیست ) نمی کند . هرکسی برای بدست آوردن سودی بیشتر و موقعیتی بهتر در کاری که مشغول آن است شروع به سرمایه گذاری می کند و مقداری از سرمایه و گاها تمام سرمایه ی خود را صرف خرید یک محصول می کند . حال تصور کنید محصولی به نیمی از قیمت (عرف) خریداری کرده اید و پس از کار در یک بازه ی زمانی کوتاه هزینه های تعمیرات و نگهداری آن از قیمت تمام شده ی آن بالاتر زده و به صورت رسمی تر هیچ سودی برای شما ندارد . و یا در مقابل آن می توانید همان سرمایه ای را که صرف خرید این دستگاه کرده اید ، در کار دیگری سرمایه گذاری کرده و یا در بدترین حالت به دستان پر مهر شعب بانک های موجود در سراسر کشور بسپارید و از ۱۸- ۲۲ درصد سود آن ها مراحل سیر و سلوک راطی بفرمایید .

البته از این پاراگراف اشتباه برداشت نشود ، منظور صرفا خرید یک دستگاه سی ان سی با قیمت بالاتر نیست و هیچ دلیل محکمه پسندی هم وجود ندارد که اثبات کند که هر محصول گران بدون شک از کیفیت خوبی برخوردار است …. اما موردی که وجود دارد اینکه کیفیت به ساده گی به دست نمی آید و به طور قطع هزینه بر است ( لذا منظور خرید بهترین با منصفانه ترین قیمت است …)

۳- سهولت استفاده : سهولت استفاده از دستگاه های سی ان سی چوب [cnc چوب] ، دقیقا به اندازه ی قیمت ، کیفیت و دقت کاری دستگاه سی ان سی چوب [cnc چوب]  اهمیت دارد . زیرا که تا وقتی شما و یا اپراتور شما نتواند از دستگاه سی ان سی چوب [cnc چوب] استفاده کند و سود آوری داشته باشد ، تفاوتی نمی کند محصولی که شما خرید کرده اید کیفیت و دقت کاری بالایی دارد و با قیمت گزافی خریداری شده است یا از سری دستگاه های دوست و همسایه ی محترم چینی مان می باشد ./

(اینجا می توان گریزی هم داشت به بحث خدمات پس از فروش و گارانتی و … اما اجازه دهید به این موارد در بخش تعهدات خریدار به مشتری اشاره کنیم …)

لذا ، دقت ، کیفیت ، سهولت استفاده و قیمت مهمترین فاکتور هایی هستند که می بایست در گام اول برای خرید دستگاه سی ان سی چوب مورد توجه قرار بگیرند .

دستگاه های ایرانی ، اروپایی ، ترک یا چینی ؟!

دستگاه های سی ان سی cnc چوب متنوعی با قیمت ها و کیفیت های متنوع بازار ایران را اشباع کرده اند . در این میان ، محصولات کشور های ترکیه و چین بیش از پیش خود نمایی می کنند .

دستگاه ه سی ان سی چوب اروپایی

دستگاه های اروپایی جزو آن دسته از دستگاه ها می باشند که به صورت وارداتی وارد ایران می شوند.

به طور کلی ، دستگاه های سی ان سی cnc چوب  ماشین هایی هستند که هزینه ی تولید بالایی دارند . با این حال این هزینه  ی بالای تولید اگر با هزینه های حمل و نقل طولانی ، هزینه ی گمرگ و سود وارد گنندگان ماشین آلات جمع شوند ، یک رقم فضایی را به وجود می آورندکه کمتر کسی از صنف نجارهای گرامی قادر به پرداخت این رقم می باشد. ماشین آلات سی ان سی اروپایی  کمترین سهم بازار ایران را به خود اختصاص داده اند و حتی به جرات می توان گفت که وارد نمی شوند . چرا که وارد کنندگان بجای اینکه(برای مثال)  ۲۰۰ ملیون از سرمایه ی خود را صرف وارد کردن یک دستگاه سی ان سی cnc چوب اروپایی کنند که صد البته به سختی بتوانند به فروش برسانند و به واسطه ی قیمت بالای دستگاه سود کمتری هم در فروش آن داشته باشند ، با این سرمایه ۱۰ عدد سی ان سی از کشور دوست و همسایه ی مان چین وارد کرده و با یک تیر ۳ نشان می زنند . اول اینکه سرمایه ی خود را نخابانیده اند ، دوم اینکه به راحت تر می تانند محصولات خود را به فروش برسانند و سوم چندین برابر یک دستگاه اروپایی سود دهی دارند .

دستگاه های سی ان سی چوب [cnc چوب] ترک و چین :

در چند سال اخیر تولید کنندگان کشور های دوست و همسایه مان ترکیه و چین ، گرد و خاک های زیادی در بازار های ایرانی کرده اند که بازار ماشین آلات سی ان سی نیز از این گرد و خاک ها بی نصیب نمانده است . این دو کشور در تولید و صادرات قطعات و لوازم سی ان سی از قبیل ، اسپیندل ، ریل ، رک ، پمپ های وکیوم ، کنترل های سی ان سی و … نیز گوی رقابت را ربوده اند .

در بیان کیفیت و عدم کیفیت این قطعات اظهار نظری نمی کنم . قضاوت را به شما می سپارم …

دستگاه های سی ان سی ایرانی [cnc چوب]

چند سال اخیر تولید کنندگان زیادی در بحث تولید دستگاه های سی ان سی شروع به فعالیت کرده اند  ، به طوری که بازار ایران از بحث تولید این دستگاه به خود کفایی تام رسیده است . نه می توان تمام دستگاه های تولید ایران رابی کیفیت قلمداد کرد و نه می توان همه آن ها را جزو دستگاه هایی دانست که  حداقل استانداد های موجود در آن ها لحاظ شده اند .

به واسطه ی همین در بحث انتخاب بهترین دستگاه سی ان سی از میان تولیدات ایران می بایست فاکتور های دیگری را در نظر گرفت ، فاکتور هایی که در ادامه بدان ها اشاره خواهیم کرد /.

چه دستگاه سی ان سی نیاز دارم !؟

به طور کلی قبل از خرید هر محصولی می بایست نیاز های خود را طبقه بندی کنید، اینکه چه محصولی و برای چه کاری نیاز دارید ، میزان کار خروجی که می بایست محصول خریداری شده به شما تحویل دهند را تخمین بزنید و این سه سوال را از خود پرسیده و جواب دهید.

 • دستگاه را برای چه کاری می خواهم ؟

سوال مهم و اولین سوال در خرید دستگاه سی ان سی بسته به نوع کار شما دارد.(Wood, Particle Board,Plastic,Foam,Composites,Glass) مثلاً برای کار نجاری اصطلاحاً سی ان سی [cnc چوب]  روتر ها (CNC Router) که عملیات برش را انجام می دهد می تواند گزینه خوبی هستند.و یا برای کار استیل یا پلاستیک CNC Water jets, plasma cutters, یا lasers گزینه مناسبی است.برای کارهایی نظیر منبت کاری قضیه کمی متفاوت است و مطمئناً یک دستگاه سه محوره نمی تواند جوابگوی کار شما باشد.

 • پیچیدگی کاری و حجم کاری من به چه صورت است !؟

پیچیدگی طراحی های شما عاملی است بسیار موثر در انتخاب دستگاه سی ان سی.اگر کارهایی با طراحی پیچیده می خواهید باید کنترلر دستگاه از نرم افزارهایی مثل آرتکم که مخصوص این کار است پشتیبانی کند یا به اصطلاح نباید همانند دستگاه های قدیمی محدودیت های خطی داشته باشد. حجم کار شما نیز ارتباط مستقیم با تعداد اسپیندل ها دارد.برای کارهای حجیم نیاز به اسپیندل بیشتر برای کار همزمان روی چند ابزار داریم.

 • به چه دقت و تلورانسی از کار نیاز دارم

سوال بعدی دقت کار شماست که در کاتالوگ دستگاه ذکر شده است.مثلاً برای کسانی که کارهایی نظیر تراش جواهر را انجام می دهند این نکته بسیار حائز اهمیت است.

اصولاً همه کاره بودن دستگاه خواسته هر مشتری است ولی باید قیمت  را نیز در نظر گرفت.و نیز اشکالاتی از قبیل سرعت عملکرد نیز برای این دستگاه ها مطرح است.

به عنوان مثال برای کارهای ۲ بعدی مثل برش در دو محور نمونه های واترجت یا پلاسما ها خوب است و از سرعت بالایی برخوردار است و نیاز به خرید دستگاه های گران و انچنانی ندارید.
ملاک بعدی در انتخاب اندازه و عمق برش است.شکل کار شما نیز خیلی مهم است.به عنوان مثال کارهای منبت کاری و امثالهم  باید حداقل از ۴ محور تشکیل شده باشند.

همان هایی که برای کار چوب استفاده می شوند) اغلب این کارهای در حجم کم یا زیاد را انجام می دهند ولی اگر کارها و یا قطعات کوچک را برای کا ردر نظر گرفتید یک سی ان سی فرز کافیست.

سی ان سی روتر ها (همان هایی که برای کار چوب استفاده می شوند) اغلب این کارهای در حجم کم یا زیاد را انجام می دهند ولی اگر کارها و یا قطعات کوچک را برای کا ردر نظر گرفتید یک سی ان سی فرز کافیست

به یاد داشته باشید دستگاه های سی ان سی چوب ، به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند

دسته ی اول : دستگاههای کوچک و متوسط جهت کار بر روی دربهای ساختمانی،دکوراسیون داخلی و کارهای تزیینی 

دسته ی دوم : دستگاههای بزرگ  جهت تولید مبلمان ،دستگاههای چند هد و احتمالا منبتکاری

از بعد دیگر دستگاه های سی ان سی چوب را می توان به دو دسته ی تقسیم کرد : دسته ی اول دستگاه های سی ان سی تخت که به صورت ۳ محور طراحی می شوند که خود آن ها می توانند دستگاه های سی ان سی ۳ محور میز متحرک چوب، دستگاه های سی ان سی ۳ محور دکل متحرک چوب ، دستگاه های سی ان سی چند کله تخت و … باشند که می توانند هم به صورت دروازه ای طراحی شوند و هم به صورت بال اسکرو ….

دسته ی دوم دستگاه های سی ان سی روتاری ۴ محور چوب نام می گیرند که عمدتا بین ۱ تا ۱۲ کله طراحی و تولید می شوند. این نوع دستگاه ها را می توان به دستگاه های ۴٫۵ و ۵ و حتی ۶ محور نیز تعمیم داد که البته از حوصلهی بحث ما خارج است ….

فاکتور های اصلی در خرید دستگاه CNC چوب

آنچه در بالا بدان اشاره کردیم خلاصه ای از فاکتور های کلی قبل از خرید دستگاه سی ان سی چوب بوده اند . در ذیل مطالب فوق را تعمیم می دهیم و کمی بیشتر به جزییات وارد می شویم /.

۱- نیروی انسانی طراح و اپراتور (قبل از خرید فکر طراح و اپراتور را بکنید وگرنه هر روز دچار مشکل خواهید شد.)

۲- نوع و قدرت موتورهای فرمان (سروو موتور یا استپر موتور) (سروو موتور دقت و قیمت بالاتری دارد ولی می ارزد. استپرموتور تکنولوژی فدیمی ست و برای کارهای حرفه ای و سه بعدی اصلا پیشنهاد نمیشود. قدرت موتورها را هم به تناسب کار انتخاب کنید. مثلا برای cnc چوب ۸۰*۱۲۰ سانتیمتر ، قدرت ۴۰۰ وات مناسب است. همچنین استفاده از موتور ترمزدار برای محور z توصیه میشود.)

۳- مارک موتورهای فرمان  (در ایران موتورهای دلتا ، پاناسونیک و مکاپیون جواب داده اند و پشتیبانی دارند. انتخاب مارک سرووموتور یکی از پارمترهای اصلی ماشین ساز cnc ست. )

۴- ابعاد ماشین (x y z و محورهای دیگر) (ابعاد قطعه کار را در حداکثر احتمالات در نظر بگیرید. چون ارتقای کورس محورهای دستگاه عملا امکان پذیر نیست و ارزش اقتصادی ندارد.)

۵- نوع اسپیندل (ساده ، تول چنج) (اگر قطعاتتان تعویض ابزار زیادی دارد از اسپیندل تول چنج استفاده کنید.)

۶- سرعت اسپیندل  (با توجه به نوع کار) (معمولا برای چوب ۲۴۰۰۰ دور، سنگ ۱۸۰۰۰، طلا ۳۶۰۰۰ دور)

۷- قدرت اسپیندل (با توجه به نوع کار) (معمولا برای چوب ۳ کیلووات، سنگ ۶ کیلووات، طلا ۱٫۵ کیلووات)

۸- سیستم خنک کننده : به طور کلی به انواع آب خنک و هوا خنک تقسیم بندی می شوند . آب خنک صدای کمتری دارد و هوا خنک به نسبت صدای بیشتری تولید می کند ولی هوا خنک استهلاک کمتری نسبت به اسپیندل های آب خنک داشته و از قیمت بیشتری برخوردار هستند /.

۹- سیستم محورها (بالسکرو ، دنده و شانه) (البته بالسکرو بهتر است ولی در طول زیاد جواب نمیدهد. سیستم محورهای چتری و پیچ و مهره ای ساده اصلا تهیه نکنیدکه سریعا به مشکل برمیخورید.)

۱۰- سیستم فرمان (کنترلر ، کامپیوتر)

۱۱- حجم دستگاه و تناسب آن با فضای کارگاه(درب ورودی،محل استقرار دستگاه و متعلقات پیش بینی شود)

۱۲- فیکسچر نگهدارنده قطعه  (قدرت فیکسچر و سرعت باز و بسته کردن قطعه مهم است. فیکسچرهای مکشی (وکیوم) سرعت تغویض قطعه را بالا میبرند.)

۱۳- روش جمع آوری براده های ماشین کاری (در ماشین های cnc طلا خیلی مهم است. در cnc چوب همه نقش به سزایی در کاهش آلودگی دارد. در کار سنگ هم بازیافن آب اهمیت زیادی دارد.)

۱۴- سیستم خنک کننده ابزار و مواد آن (عدم آسیب رسانی خنک کننده ی ابزار به قطعه کار دقت شود. همچنین برخی از ماشین سازان رعایت نمیکنند و خنک کننده به اسپیندل آسیب میزند.)

۱۵- آلودگی صوتی دستگاه (بیشتر آلودگی صوتی از اسپیندل هوا خنک است. آب خنک ها سر و صدا ندارند.)

۱۶- نوع ابزار مصرفی و روش تامین (پیش بینی موجود بودن ابزار مورد نظر در بازار اهمیت زیادی دارد.)

۱۷- گارانتی و خدمات (خرید دستگاه cnc بدون بدون گارانتی و خدمات یک ریسک بزرگ است. توصیه میشود موارد شامل گارانتی شفاف گردد. مثلا لوازم برقی و اسپیندل و سروو ها و سیستم فرمان مشمول گارانتی گردد. مهم است، مسئولیت قطعات کم کیفیت برقی هم برعهده ی ماشین ساز است.)

۱۸- اعتبار فروشنده یا سازنده دستگاه (برای خرید cnc به اعتبار و خوش نامی فروشنده هم دقت کنید.)
۱۹- قیمت و نحوه تسویه حساب (اهمیت قیمت و روش پرداخت هم که نیاز به گفتن من ندارد. فقط دقت کنید مبلغی را برای بعد از تحویل و راه اندازی باقی بگذارید.)
۲۰- ایمنی اپراتوری و تعمیرات دستگاه (دستگاه ایمن تابلو برق ایمن دارد و در مقابل تنش های احتمالی و اشتباهات اپراتور حساس نیست. همچنین دقت کنید که دستورالعمل های ایمنی هم داشته باشد.)

خدمات پس از فروش

یکی از مواردی که در هنگام خرید دستگاه  باید به آن توجه ویژه داشته باشید، خدماتی است که بر روی این دستگاه صنعتی ارائه می شود. در واقع آنچه که مهم و حائز اهمیت است، خود دستگاه و کیفیت آن نیست؛ بلکه خدماتی است که بر روی دستگاه به شما ارائه می شود.

از دیگیر مواردی که در هنگام خرید دستگاه سی ان سی چوب می بایست بدان توجه ای ویژه داشت ، خدماتی است که شرکت تولید کننده بر روی دستگاه های خود ارایه می دهد .

از آنجایی که بنده برای توضیح بساری از مسایل دست به دامان مثال های مشابه می شوم در ادامه بحث این مطلب را نیز توجه شما را به یک مثال مشابه جلب میکنم

فرض کنید شما مبلغ ایکس ملیون تومان ( دلار – یورو و…) از سرمایه ی خود را هزینه میکنید جهت خرید یک خودرو تمام اتومات خودران که برای حرکت به هیچ گونه سوختی نیاز ندارد . خودرو خود را که از تمام لحاظ به خرید خود شکی ندارید وارد ایران کرده و شوع به استفاده از خودرو خود می کنید، چون خودرو شما از قطعاتی با بالاترین رده ی کیفی تولید شده است هیچ مشکلی تا پایان سال اول با این خودرو نخواهید داشت . پایان سال برای انجام یکسری بازدید های دوره ای خودرو خود را به مکانیکی محل می برید ولی هیچ کس از سیستم خودرو شما آگاهی ندارد .و از آنجایی که اینجا ایران است هیچ تعمیر کاری نیز واقعیت را به شما نخواهد گفت و خودرو چند صد ملیاردی شما که عملا هیچ مشکلی نیز نداشته به مانند موش آزمایشگاه یقربانی آچار بدستان وطنی خواهد شد.

فراموش نکنید شما اگر بهترین دستگاه CNC دنیا را با هزینه ای گزاف هم تهیه کنید و نتوانید خدمات پس از فروش محصولتان را انگونه که باید از فروشنده دریافت کنید قطع بر یقین دیر یا زود به مشکل خواهید خورد. در هنگام خرید دستگاه به دقت و وسواس نوع خدمات ارائه شده توسط شرکت فروشنده دستگاه  را مورد کنکاش قرار دهید. کنکاش شما می تواند مشکلات بعدی را برایتان حذف کند، پس تا می توانید دقت کنید و وقت بگذارید.
برای کشف کیفیت خدمات پس از فروش شرکت های مختلف ، می توانید به مشتریان قبلی و یا فعلی شرکت فروشنده مراجعه کنید و از نوع خدمات ارائه شده توسط تکنسین ها سوال بپرسید. بسیاری از شرکت ها حتی جواب سوالات عادی خریدار را هم نمی دهند چه برسد به اینکه تکنسین بخواهد برای رفع مشکل اقدام کند.
شرکتی که سابقه ای کوتاه در این زمینه دارد قطعا نمی تواند گزینه خوبی برای ارائه خدمات باشد مگر اینکه به صورت کاملا حرفه ای وارد این بازار شده باشد. باز هم تاکید می کنیم که خدمات شوخی بردار نیست؛ در هنگام خرید دستگاه به نوع و مقدار خدمات دقت کنید.
انتخاب نوع واردات و همچنین بهره برداری از نوع دستگاه در قیمت‌گذاری آن بسیار تاثیر گذار است این دستگاهها به نسبت دارا بودن خدمات حرفه ای از جمله سرویس و همچنین برآیند مشتری مداری در موارد خرابی نرم افزاری و دیگر موارد مبتنی بر بحث تعمیر و اپراتور جزء مراحل پشتیبانی محسوب می شود.
در واقع به علت صنعتی بودن نوع دستگاه و همچنین خدمات مشاوره برای خرید دستگاه ، پشتیبانی از این نوع دستگاه بسیار حائز اهمیت است. این به این معناست که باید بتوانیم با سیستم قبلی مشتری مداری اصول پشتیبانی تلفنی و همچنین پشتیبانی حضوری دستگاه را در محل مشتری تحویل بگیرید.

چند نکته ی مهم قبل از خرید دستگاه سی ان سی چوب

همواره به خاطر داشته باشید هر ریال از سرمایه ای را که می خواهید برای خرید یک دستگاه سی ان سی چوب هزینه و سرمایه گذاری کرده اید ، آسان به دست نیاورده اید و به طور قطع وقت و زمان زیادی را صرف آن کرده اید لذا قبل از خرید هر دستگاه سی ان سی چوب موارد فوق را به دقت مطالعه کنید و در صورتی که باز هم با مشکلی و روبرو بودید و نقطه کوری در زهنتان بوددر انتهای این مطلب به اشتراک بگذارید ، تا سایر خریداران دستگاه های سی ان سی نیز از نقطه نظرات ، سوالات و پاسخ های کارشناسان ما استفاده کنند /.

قیمت – قیمت – قیمت : متاسفانه تنها فاکتوری که در ایران برای خرید یک دستگاه سی ان سی چوب در نظر گرفته می شود قیمت دستگاه است .

قیمت دستگاه های سی ان سی بر حسب فاکتور های زیر مشخص می شود

 • نوع و کیفیت قطعات
 • میزان آلودگی صوتی
 • میزان دور ریز متریال
 • دقت دستگاه
 • میزان شکستگی ابزار
 • میزان مصرف برق
 • میزان خرابی
 • سهولت در استفاده
 • نوع سیستم حرکتی
 • روال تولید و انتخاب سیستم ساخت
 • وجود نرم افزار های اوریجینال و لایسنس دار
 • وجود اجزائی مانند کامپیوتر، استابلایزر، وکیوم، داست کالکتور و … که به همراه دستگاه های چینی ارائه نمی گردد.
 • حضور برخی امکانات مانند تولچنجر، روتاری و …
 • راه اندازی سیستم ارت
 • آموزش
 • خدمات پس از فروش
 • همراهی خریدار تا نقطه استقلال
 • و موارد دیگر

تو جه داشته باشید که یک دستگاه سی ان سی چوب ، با و یا بدون هرکدام از این فاکتور ها باز هم یک دستگاه سی ان سی خوانده می شود اما این کجا و ان کجا

اجازه دهید با یک مثال بحث را روشن تر کنم

در کشور ایران – چین – ایتالیا- آمریکا  و …. هیچ شرکت تولید کننده ی اسپیندل ، سروو موتور ، ریل ، رک و … خود تولید کننده ی دستگاه های سی ان سی نیستند . بحث تولید دستگاه های سی ان سی به شرکت های ثانوی مربوط است که عملا قطعات مختلف را از شرکت های مختلف خریداری می کنند و طبق یک بیس و استراکچر خاص آن ها را بر روی هم پیاده سازی می کنند . منظور اینکه تنها کاری که این شرکت ها در بحث تولید انجام می دهند مبحث تولید شاسی و بیس دستگاه ها می باشد و البته انتخاب اینکه چه قطعاتی را و چگونه با هم مچ کنند تا یک سیستم واحد را به وجود آورند .

حال پاسخ این سوال را که چرا در باور ما یک دستگاه سی ان سی اروپایی با قیمت ۲۵۰ الی ۴۰۰ ملیون را یک دستگاه با کیفیت می دانیم ولی فکر میکنیم یک دستگاه سی ان سی چینی با قیمت ۳۵ ملیون تومان که بیشتر مبلغ هزینه ای است که دلالان سی ان سی اعمال می کنند ، می تواند نیاز ما را مرتفع کند و کیفت مطلوب را بدهد /.

توجه داشته باشید که منظور بنده هزینه ی بیشتر از اندازه برای خرید یک دستگاه سی ان سی نیست ولی ترس این که فاکتور قیمت تنها فاکتوری باشد که برای خرید یک دستگاه سی ان سی مد نظر خریدار قرار می گیرد کمی که نه بیشتر از کمی ترسناک است /.

 

– بطور خاص از سازنده بخواهید تا شما را به نزد چند دستگاه در حال کار خود ببرد.از مشتریان قبلی در مورد عملکردها و خصوصا خدمات پس از فروش اطلاع کسب کنید.
– اعداد فریبنده هستند.اعدادی همچون اینکه این دستگاه ۲۰ متر بر دقیقه حرکت میکند شما را فریب ندهد این سرعت به هیچ درد شما نمی خورد.اسپیندل ۷ کیلو وات در صورتیکه موتورهای محورها توان پیش راندن آن را نداشته باشند فاقد کارایی است و…
– قیمت شما را فریب ندهد.در صورت تفاوت قیمتی از سازنده دلیل بخواهید.الزاما دستگاه ارزانتر یا گرانتر خوب یا بد نیستند.
– در صورت امکان به کارگاه تولید کننده بروید.کارگاه نسبت به دفتر اطلاعات متفاوتی را به شما خواهد داد.
– پیشنهاد میکنم پس از بررسی فنی دقیق چند مورد فروشنده را که در نظر دارید  از لحاظ فنی نمره دهی و وزن دهی کرده و در انتها در صورت برابر بودن نمرات عامل قیمت را بررسی کنید.
– نرم افزارها و امکانات آنها را بررسی کنید.از خدماتی که فروشنده برای آموزش نرم افزار و بکارگیری دستگاه به شما می دهد اطلاع کسب نمایید.

راهنمای شناخت بر روی اجزای دستگاه  سی ان سی چوب [cnc چوب]

اسپیندل

اسپیندل موتور به موتورهای ” های اسپید ” یعنی سرعت بالا می گویند. دور نامی این موتورها حدود ۱۲ تا ۲۴ هزار دور در دقیقه می باشد. این موتورها قابلیت تنظیم دور از صفر تا دور نامی خود توسط اینورترها را دارند . معمولا برای صنایع چوب از اسپیندلهای ۲ تا ۹ کیلووات استفاده می شود . اسپیندل ها به دو نوع هوا خنک و آب خنک تقسیم می شود و سیستم آب خنک دارای صدای کمتری نسبت به هوا خنک می باشد اما

صدای برش چوب و منبت همواره بالاتر از صدای اسپیندلها می باشد از برند های معروف در اسپندل ها میتوان از برند HSD ساخت ایتالیا نام برد از دیگر برند های متوسط در بازار میتوان به AREL ترکیه و یا برند های چینی اشاره داشت . نمونه های دست ساز هم در شرف ورود به بازار است . در این خصوص هرکس نظری دارد ، با توجه به اینکه اسپیندل موتور از مهمترین نکات سی ان سی است، مواظب اطلاع رسانی فروشنده ها باشید چون هیچ ماست فروشی نمی گوید ماست من ترش است . اگر جای شما باشم HSD ایتالیا را انتخاب می کنم.

بال اسکرو و چرخ دنده ی دستگاه سی ان سی چوب

بال اسکرو دارای دقتی بسیار بالاتر از چرخدنده ، قدرت انتقال نیروی بسیار بالاتر و طول عمر فراتر از چرخ دنده می باشد . در دستگاههای صنعتی فلزات به دلیل نیازمندی به استحکام و دقت همگی از بال اسکرو استفاده می شود . در منبت نیز که صافی سطح بسیار مهم است بال اسکرو می تواند کمک بسیار شایانی در کیفیت قطعات خروجی بنماید . در دستگاههای سه محوره برای صنعت ام دی اف ، سیستمهای مبتنی بر چرخدندهسی ان سی چوب جوابگو هستند ، اما نیازمندی به بال اسکرو در منبت به حدی است که دستگاههای چینی که از همه جای دستگاه می زنند ، از بال اسکرو استفاده می کنند . اگر در هندبوک های استاندارد ، قسمت چرخدنده ها را ملاحظه کنید میزان لقی مجاز چرخدنده ها را می بینید . لقی اگر مجاز باشد یا نباشد ، کار را خراب خواهد کرد . سی ان سی کاران چند سالی است که چرخدنده را کنار گذاشته و از بال اسکرو استفاده می کند و این یک قدرت است و برای رسیدن به این توانمندی خسارات زیادی را پشت سر گذاشته است .

ریل های حرکتی دستگاه سی ان سی چوب [cnc چوب]

استفاده از ریل های حرکتی با برندهای معروف و از سوی دیگر موجود در بازار ناظم الاطبا تهران جز موارد بسیار مهمی است که باید در دستگاهها استفاده شود . ریل خوب و با این مشخصات مارک HIWIN تایوان می باشد . کیفیت خوب ، قیمت مناسب و فراوان در بازار تهران . اگر دستگاه چینی خواستید بخرید تاکید کنید که ریل و بال اسکروهای دستگاه در بازار تهران موجود باشد . در غیر اینصورت و در شرایط خراب شدن یک واگن باید دستگاه را بخوابانید و سفارش یک واگن از چین بدهید . طبعا تا واگن درخواستی بیاید خیلی از مشتری ها از دست رفته اند .

کنترلر دستگاه سی ان سی چوب [cnc چوب]

کنترلری که اکثر دستگاه سازهای ایرانی می بندند از جمله کنترلرهای رده پایین می باشد و علت آن پایین آوردن قیمت تمام شده است . این داستان برای زمانیکه دستگاه سازها در کلاس دستگاههای سبک تا مرز زیر پانزده میلیون کار می کنند صحیح می باشند . در این دستگاهها ، قیمت کنترلر نمی تواند یک و یا سه میلیون در نظر گرفته شود . با یک کنترلر آزمایشگاهی مثل مچ تری هم کار را جمع می کنند . اما زمانیکه قیمت به بالای صد میلیون می رسد ، فکر بر سر کنترلر پانصد هزار تومانی و یک میلیونی و سه میلیونی اشتباه است . از سازنده دستگاه و یا وارد کننده دستگاه کنترلر خوب و عالی بخواهید. کنترلر در سرعت و کیفیت خروجی دستگاه بسیار موثر است.

شاسی و بدنه دستگاه Cnc چوب

یکی از نکته های اساسی می باشد . کم گذاشتن در آهن آلات و پیکربندی دستگاهها عامل لرزش بوده و کیفیت کار را پایین می آورد . در صورتیکه شاسی دستگاه قوی باشد و جلو لرزش را بگیرد شما می توانید با براده برداری بیشتر ، در زمان کمتری به کیفیت سطح مطلوب برسید . علت ضعیف بودن شاسی ها در پاره ای از دستگاهها ، شرایط سخت ساخت ، حمل و نقل ، هزینه بالا و … می باشد. و شرکتهای کوچک با

 

استفاده از ترفند های مختلف و برای مقابله با چنین مشکلاتی ، از شاسی دستگاه کم گذاشته و مشکلات عدیده ای را برای خود و مشتری به بار می آورند .

[بدلیل اهمیت فراوان شاسی در دستگاه های سیان سی چوب مبحث شاسی این دستگاه ها را در یک مقاله جداگانه و به طور مفصل شرح خواهیم داد]

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


error: Content is protected !!