خرید دستگاه سی ان سی چوب

خرید دستگاه سی ان سی چوب

دستگاه cnc دسته دوم و یا نو .چگونه انتخاب کنیم؟

خرید یک دستگاه cnc ( سی ان سی )نیاز به داشتن اطلاعات فنی و تحلیل منطقی است . اینکه در مرحله اول خرید ، فکر کنیم دستگاه دسته دوم بهتر است یا نو امری است اشتباه ! . چرا که باید برای خرید و تجهیز یک کارگاه ابتدا به نیازهای خود بر اساس تولید بنگریم. به تعدادی از این موارد در این مقاله اشاره خواهد شد :
۱- بودجه (budget)
2- دقت ماشینکاری (machining accuracy)
3- بهره وری دستگاه (efficiency)
4- مدت زمانی که از دستگاه انتظار کار داریم (deadline time)
5- اشراف به تعمیرات و نگهداری دستگاه (maintenance knowledge)
6- تعداد دستگاه های موجود در کارگاه (machine stock in workshop)

سی ان سی چوب

موارد فوق تنها بخشی از نکات مهم در خصوص تامین دستگاه میباشد. که به شرح آنها می پردازیم .
در تشریح موارد فوق ، اعلام این نکته ضروری است که دستگاه های صنعتی بدلیل استفاده مکرر و مداوم و ایجاد اصطکاک ، گرما و استهلاک حتما رو به فرسودگی و خرابی خواهند رفت حتی بهترین دستگاهای دنیا ! بنابراین دستگاه تمیز تر و بروز تر بهره وری ما را افزایش و هزینه های ما کاهش میدهد ، بدین ترتیب با این سر فصل به عنوان معیار اصلی به پیش میرویم.
۱- برای خرید مسلما بودجه در مرحله ی اول تصمیم گیری است چرا که ممکن است شما کالای نو را بپسندید و به آن نیاز داشته باشید ولی بودجه کافی برای خرید را ندارید که این امر باطل خواهد بود. معمولا دستگاه های دسته دوم بین ۳۰ الی ۵۰ درصد نسبت به نو آن کاهش قیمتی دارند که المان هایی مانند سال ساخت ، میزان سلامت دستگاه و … بر روی قیمت تاثیر گذار هستند.
۲- دقت ماشینکاری جز لاینفک ، استفاده از ماشین ابزار است بدان معنا که اگر دستگاهی دقت لازم برای ماشینکاری را نداشته باشد حکم خرید آن منطقی نیست. ولی در برخی موارد میزان تلورانس دقت برای کارهای مختلف متفاوت خواهد بود.
نوع کار و نیاز خود را بشناسید ! بدین ترتیب که برای شما چه میزان دقت با درنظر گرفتن ابزار و سرعت مناسب نیاز است که بر این اساس به درصدی از شناخت در خصوص انتخاب دستگاه می رسید.
۳- بهره وری(efficiency) مقوله ای است بسیار مهم که متاسفانه عمدتا در صنعت ایران در نظر گرفته نمیشود. بیشتر مصرف کنندگان ماشین ابزار ، کارگاهی هستند و یا در سطح کوچک فعالیت دارند.
بهره وری یعنی بیشترین بازدهی در زمان مشخص بدین معنا که با یک ماشین افزار و در نظر گرفتن همه عوامل تولید اعم از اپراتور ، نوع برنامه ، نوع کار ، جنس قطعه ، ابزار مصرفی ، شیفت کاری ، دمای محیط و بسیاری موارد دیگر میتوان به تحلیل درستی از بازدهی رسید. به طور مثال باید بدانید برای دریافت سفارش ۱۰۰۰ قطعه در یک سایکل تایم ۳ ماه به چند ساعت کار مفید احتیاج دارید . هرچه این زمان کوتاه تر و با کیفیت بیشتر انجام شود بازدهی شما بیشتر خواهد بود. در دنیای امروز دو المان اصلی سرعت و دقت ، تعریف کننده رقابت برای کسب درآمد بیشتر میباشند . اینکه ماشین آلاتی بروز و با تکنولوژی بالاتر ابداع و تولید می شوند دلیل بر همین مطلب است. آن دسته از مشتریانی که با یک دستگاه بدون افزایش بهره وری و افزایش سرعت و عدم تجهیز ماشین ابزار با تکنولوژی برتر کار میکنند ، تشبیه آن جز به بازی و سرگرمی نیست.
امروز برخی صنعتگران عنوان میکنند که با یک فرز cnc با دریافتی ساعتی ۳۰ هزار تومان چطور میتوان به عدد خرید یک فرز آکبند رسید.! ؟
در جواب میتوان پاسخ داد ، که کارگاه های کوچکی که روز مزد و یا کم کار هستند حتما با نابودی مواجه خواهند شد. تا مادامی که به عنوان قالب ساز و یا قطعه ساز برای دیگران ماشینکاری میکنید جز این نخواهد بود. نگاهی گذرا به نمونه های مشابه بیاندازید!
توجیه خرید یک دستگاه بر اساس بازگشت سرمایه در طول دو سال است یعنی اگر ماشین ابزاری با هر قیمت ، خرید کردید و در طول دو سال مبلغ خرید آن را مستهلک نکردید از جریان توسعه عقب افتاده اید. شاید بسیاری به این امر اشاره کنند که وضعیت صنعت ایران به گونه ای نیست که به توان به این هدف رسید ! اما در جواب می توان پاسخ داد که وضعیت صنعت ، حقیقت امروز دنیا و نرخ تورم را عوض نمیکند!
در صنعت ایران بسیاری از کارخانه ها از تکنولوژی نسل دوم استفاده میکنند. اگر برای کسب و کار خود برنامه دارید و میخواهید به نتیجه درستی از آن برسید باید با تکنولوژی نسل چهارم پیش بروید.
۴- مدت زمانی که از دستگاه برای کار انتظار دارید بسیار مهم است . بسته به نوع ماشینی که از چه شرکت و چه قیمت و کیفیتی باشد میتوان به صورت کلی اعلام کرد که یک فرز cnc چینی آکبند برای مدت ۵ سال و یک فرز cnc تایوانی برای مدت ۱۰ سال بدون مشکل خاصی کار میکند. البته داشتن PM مناسب در این زمان بسیار تعیین کننده است. عدم دقت به عوامل نگهداری صحیح دستگاه میتواند آن را با مشکلات خاصی در مدت زمان کوتاه روبرو نماید. عنوان این مطلب به معنای تخریب و یا عدم بازدهی ماشین بعد از ۵ یا ۱۰ سال نیست ! بلکه بهره وری محصول به شدت کاهش یافته و لازمه خدمت نرم افزاری و سخت افزاری بیشتر است.
این که برای چند سال بر روی یک دستگاه برنامه ریزی میکنید در نوع انتخاب شما تاثیر گذار است.
۵- اشراف به بحث شناخت ، تعمیرات و نگهداری ماشین ابزار نکته ای است که شما را بطور قطع در خرید دستگاه دسته دوم دفع و یا جذب خواهد کرد.
اینکه به ماشین افزار خود چقدر اشراف دارید و چه میزان آگاهی از کار ماشین دارید به شما در خرید دستگاه دسته دوم کمک میکند تا دستگاهی با کیفیت و قیمت بهتر خرید کنید و پس از خرید با مشکلاتی که تعمیرکاران برای کسب درآمد روز مره خودشان شما را با آن درگیر میکنند ، مواجه نشوید!. میدانید امروز در صنعت ماشین افزار ایران پایگاه درست و شرکت مناسبی در خصوص ارائه خدمات فنی ماشین افزار وجود ندارد و معمولا تعمیرکاران به صورت سرپایی فعالیت دارند . بنابراین همانطور که روشن است تولیدکنندگان با مشکلات وسیعی روبرو خواهند شد.
۶- تعداد دستگاه هایی که در کارگاه و یا کارخانه دارید به شما در انتخاب دستگاه جدید کمک میکند چرا که هرچه بیشتر ماشین داشته باشید ، ریسک عدم تعهد به قرار داد را در زمان خرابی ماشین ، کمتر خواهید داشت. خرید دستگاه های نو مزیتی بزرگ نسبت به دستگاه های دسته دوم در بخش تعمیرات و نگهداری و متعاقبا هزینه های آن دارد چرا که دستگاه را حداقل برای مدت زمان یک سال با گارانتی دریافت خواهید کرد.
در خصوص تعمیر و نگهداری در زمان خرید دستگاه نو از شرکتی خرید کنید که خدمات بروز و انبار قطعات یدکی مرتبط دارد . تنها به برند دستگاه بسنده نکنید !

موارد فوق تنها بخشی از عوامل موثر در روند انتخاب شما است ، اما چه بسیارند دلایلی که ممکن است کارگاه به کارگاه و کارخانه به کارخانه بر اساس شرایط موجود و صلاح دید آنها ، متغیرهایی برای انتخاب باشند.

خرید دستگاه CNC چوب دست دوم

اولین گام پیدا کردن دستگاه دست دوم سی ان سی می باشد که با پیشرفت تکنولوژی فضای مجازی این امر با سهولت امکان پذیر است. پس ازیافتن محصول مورد نظر با توجه به نام برند تجاری دستگاه و مراجعه به شرکت و مذاکره برای خرید یک دستگاه به صورت دست دوم و کارکرده می تواند از لحاظ اقتصادی و از لحاظ عملکرد گزینه مناسب به نظر برسد، اما طبیعی است که باید انتظار داشته باشیم شرکت مورد نظر در فروش دستگاه CNC چوب دست دوم تعهداتی داشته باشد و آنها را در قالب یک قرارداد مشخص اجرایی کند. در مطالب قبلی، به مزایای خرید یک دستگاه دست دوم برای خریدار و فروشنده اشاره کردیم و الزاماتی برای استفاده از این گزینه مطرح کردیم که در قالب آنها بتوانیم کارایی و بازدهی مناسبی از خرید خود دریافت کنیم. اما در این میان، تعهداتی برای شرکت فروشنده در زمینه فروش دستگاه  CNC چوب دست دوم مطرح می‌شود که به روند خرید خریدار کمک کرده واطمینان آنها از طول عمر دستگاه را بیشتر می کند. طبیعتاً، زمانی که به عنوان یک خریدار هزینه ای مشخص برای یک دستگاه می پردازید، به خصوص دستگاه های گران قیمت، نیاز به فاکتورهای اطمینان دهنده دارید که شما را از حضور در بازار نعمت رساند و با قوت قلب بیشتری برای انتخاب دستگاه خود اقدام کنید. ما ، برخی از این ویژگی‌ها را در قالب این مقاله آماده کرده ایم و توجه شما را به آنها جلب می کنیم.

اطمینان از سالم بودن دستگاه سی ان سی 

سالم بودن و اطمینان از عملکرد مناسب دستگاه به عنوان اولین و مهمترین الزام در فروش دستگاه CNC چوب دست دوم مطرح می‌شود که شرکت

فروشنده باید شرایط لازم در مورد کسب اطمینان از سالم بودن دستگاه فراهم کند. ممکن است به دلایل مختلفی از جمله شرایط مالی یا عدم دسترسی به دستگاه های جدید، خریداران مجبور شوند که به سراغ دستگاههای کارکرده یا استوک بروند و انتظار دارند که حداقل شرکت های عرضه کننده این دستگاه ها با آنها همکاری داشته و دستگاهی در اختیار آنها قرار دهد که از لحاظ عملکرد در سطح مناسبی قرار داشته باشد.شیوه های مختلفی برای جلب اطمینان خریدار از عملکرد دستگاه وجود دارد که انتخاب آنها به شخص خریدار و همچنین روشهای مورد استفاده فروشنده بستگی دارد. به عنوان مثال، ممکن است یک شرکت در قبال فروش دستگاه CNC چوب دست دوم شرایط آزمایش و امتحان کردن دستگاه در محل شرکت را فراهم کند؛ در طرف مقابل ممکن است برخی از آنها گزینه نصب و جابجایی دستگاه را در قرارداد خرید آن ذکر کرده و دستگاه را در محل کارگاه امتحان کنند.

روشن کردن و امتحان کردن دستگاه سی ان سی در محل شرکت

روشن کردن و امتحان کردن دستگاه در محل شرکت بهترین گزینه برای کسب اطمینان از عملکرد دستگاه به هنگام فروش دستگاه CNC چوب دست

دوم است. این شیوه به این دلیل اهمیت دارد که هم برای خریدار و هم برای فروشنده تاثیر چشمگیری داشته و به کسب اعتماد بیشتر بین آنها منجر می شود. زمانی که شرکت فروشنده یا سازنده دستگاه سی ان سی تمایل نشان می‌دهد که دستگاه را در محل کارگاه خود امتحان کند، یعنی این شانس را به خریدار می دهد که درکمترین زمان ممکن و بدون هیچ هزینه ای از عملکرد دستگاه مطمئن شود. فروشنده نیز این شانس را خواهد داشت که در همان محل شرکت، سالم بودن و عملکرد مناسب دستگاه به خریدار ثابت کند و از انتقال آن به یک کارگاه در مسافت دورتر جلوگیری کند. زمانی که فروشنده به هنگام فروش دستگاه CNC چوب دست دوم در محل فروش دستگاه مورد نظر را امتحان می کند، می تواند وظیفه جابجایی و نصب دستگاه را به شخص خریدار واگذار کند یا در ازای انجام این کار از آنها مبلغی دریافت کند.

 فروش دستگاه CNC چوب دست دوم :

 تعیین زمان مشخص برای گارانتی و خدمات پس از فروش یکی دیگر از تعهداتی که شرکت فروشنده به هنگام فروش دستگاه CNC چوب دست دوم متعهد می‌شود، تعیین زمان مشخص و تعریف شده برای گارانتی و خدمات پس از فروش است. شرکت سازنده دستگاههای جدید بدون شک برای محصولات خود گارانتی و خدمات پس از فروش در نظر می گیرند؛ بنابراین در این زمینه مشکل خاصی وجود ندارد. اما درصد بالایی از دستگاه های کارکرده فاقد گارانتی و خدمات پس از فروش هستند که شرکت  های وارد کننده، بعد از بررسی و تعمیر و تعویض قطعات، آنها را در قالب دستگاه های دست دوم به فروش می رسانند و برای آنها گارانتی و خدمات پس از فروش در نظر می گیرند. بنابراین اگر قصد خرید یک دستگاه سی ان سی کارکرده را دارید، حتما از فروشنده گارانتی و خدمات پس از فروش بخواهید. وجود گارانتی و خدمات پس از فروش بدین معنی است که آنها به دستگاه ارائه شده اطمینان کامل دارند و مطمئن هستند که در این برهه زمانی هزینه‌ای برای آنها نخواهد داشت. از سوی دیگر اگر در حین کار و در اثر بی احتیاطی مشکلاتی برای دستگاه به وجود بیاید، می توانید از گارانتی و خدمات پس از فروش برای کاهش هزینه‌های تعمیر دستگاه استفاده کنیم. بنابراین هنگام فروش دستگاه CNC چوب دست دوم حتماً از فروشنده تضمین کافی و گارانتی دریافت کنید.

آموزش تخصصی کار با سی ان سی  :

ارائه آموزش تخصصی برای مواردی که آموزش آنها وجود نداشته باشد در برخی موارد استثنائی، شاهد هستیم که دستگاه‌های وارد شده در مدل ها

و تکنولوژی های پیشرفته تری نسبت به دستگاه‌های قبلی عرضه می شوند و ممکن است کاربران و خریداران نسبت به آنها آشنایی کافی نداشته باشد. از طرفی دیگر، تخصصی بودن این دستگاه ها باعث شده است که آموزش کافی برای آنها در سطح جامعه وجود نداشته باشد و عملاً خریداران توانایی کسب مهارت با این دستگاه‌ها را نخواهند داشت. با این وجود، یک شرکت هنگام فروش دستگاه CNC چوب دست دوم می تواند برای مشتریان خود جلسات آموزشی کوتاه و بلند در نظر بگیرد و آنها را از وضعیت دستگاه جدید مطلع کند. اگرچه این موضوع برای این شرکت‌ها تعهد ایجاد می کند، اما از لحاظ حرفه ای لازم است که خریداران نسبت به این موضوع آموزش ببینند. در ضمن عرضه این آموزش ها، امکان استفاده از گارانتی و خدمات پس از فروش برای خریداران را کاهش می دهد.

تعیین نمایندگی و محل سرویس دستگاه

آخرین موردی که یک شرکت به هنگام فروش دستگاه CNC چوب دست دوم متعهد می شود این است که برای گارانتی و خدمات پس از فروش در نظر گرفته شده، نمایندگی ها و محل های سرویس دستگاه در شهرهای مختلف در نظر بگیرد. فرض کنیم که یک دستگاه دارای خدمات پس از فروش باشد و نمایندگی برای ارائه این خدمات در نظر گرفته نشده باشند، عملا کارگاه‌هایی که در شهرهای دور نسبت به شرکت مرکزی قرار داشته باشند، از این امتیاز بی‌بهره بوده و حتی اگر برای آن نیز زمان در نظر بگیرند، در نهایت مجبور خواهند شد که از تعمیرکار های آزاد استفاده کنند. اما در شرکت راش ماشین حتی برای نقاط دور از تهران و اصفهان نیز امکان ارایه کلیه خدمات و ارسال قطعات ، تعمیر دستگاه وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط فروش دستگاه CNC چوب دست دوم و همچنین قیمت خرید این دستگاه ها با ما در تماس باشید.

سی ان سی
سی ان سی

اشتراک گذاری پست


error: Content is protected !!